Kto się o tym wszystkim dowie, jeśli my tego nie pokażemy? – pyta retorycznie jeden z bohaterów filmu „Powstanie Warszawskie”, operator Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Działający w jego strukturach wydział „Rój” miał za zadanie utrwalić na taśmie filmowej przebieg walk w Warszawie. W czasie powstania z tych materiałów stworzono kronikę, którą wyświetlano w kinie Palladium.
Kino Palladium przy ulicy Złotej 7/9 uruchomiono w połowie lat 30 ubiegłego wieku. W czasie wojny władze okupacyjne zmieniły jego nazwę na Helgoland i uczyniły z niego lokal „tylko dla Niemców”. Trzykrotnie – 13 i 21 sierpnia oraz 21 września – wyświetlono w nim trzy części filmu „Warszawa walczy”, ukazującego walki w stolicy.
Biuro Informacji i Propagandy powstało już wiosną 1940 roku w strukturach Związku Walki Zbrojnej, poprzednika Armii Krajowej. Do jego zadań należało m.in. informowanie społeczeństwa o działalności rządu i Polskiego Państwa Podziemnego, o prawdziwej sytuacji na frontach oraz podtrzymywanie woli oporu i walki z okupantem. Nie mniej ważne było dokumentowanie zbrodni popełnianych na Polakach, które po wojnie będą świadectwem bestialstwa najeźdźców. W 1942 roku w ramach BIP zaczyna działać wydział o kryptonimie „Rój”, który zajmuje się szkoleniem filmowców, fotoreporterów, radiowców, dziennikarzy, pisarzy, a także artystów.
Filmowcy dokumentują Powstanie Warszawskie na 30 tys. metrów taśmy filmowej, z których Wacław Kaźmierczak wraz z dwoma reżyserami – Antonim Bohdziewiczem „Wiktorem” i Jerzym Zarzyckim „Pikiem” – zmontował kilka kronik. 13 sierpnia wieczorem w kinie Palladium odbył się pierwszy publiczny pokaz filmowy. Na ekranie można było obejrzeć walki przy placu Narutowicza, placu Napoleona, w ulicach Jasnej i Marszałkowskiej, pożar domów w Alejach Jerozolimskich, oddziały powstańcze w czasie przygotowań do akcji, pracę sanitariuszek. Sala była wypełniona po brzegi. Na widowni, obok przedstawicieli powstańczej prasy i żołnierzy, zasiedli także mieszkańcy okolicznych domów. Projekcje dwóch pozostałych kronik odbyły się 21 sierpnia i 2 września.
„Wyświetlany film jest świadectwem ofiarnej pracy fotooperatorów filmowych AK, docierających pod kulami na najbardziej zagrożone odcinki. Praca i wysiłek fotooperatorów i personelu technicznego stanowi istotny wkład w wysiłek powstańczy” – pisał na swoich łamach „Robotnik”, jedno z pism wydawanych w czasie Powstania Warszawskiego.
Film: Muzeum Powstania Warszawskiego
Materiały nakręcone przez operatorów Wydziału Propagandy Armii Krajowej zostały wykorzystane w filmie „Powstanie Warszawskie”. Obraz ten, którego producentem jest Muzeum Powstania Warszawskiego, miał swoją premierę 9 maja 2014 roku. To unikatowy film fabularny, który powstał w całości ze zmontowanych materiałów archiwalnych.
W Muzeum Powstania Warszawskiego działa sala kinowa, która swą nazwę wzięła od historycznego kina powstańczego. Na ekranie wyświetlana jest krótka kronika walk, zmontowana z materiałów archiwalnych.